آموزش

عوامل موثر در انتخاب اوراق بدهی (نقدشوندگی)

عوامل موثر در انتخاب اوراق بدهی
عوامل مختلفی در سنجیدن میزان نقدشوندگی اوراق تاثیر دارند. مهم‌ترین این عوامل، بازارگردان و نسبت نقدشوندگی اوراق هستند که در ادامه، آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

بازارگردان

بازارگردان، نقدشوندگی و تنظیم عرضه و تقاضای اوراق را تعهد می‌کند.

وقتی دارنده اوراق بخواهد اوراق خود را بفروشد اما به دلیل رکود بازار خریداری وجود نداشته باشد، بازارگردان موظف است اقدام به خرید اوراق کند.

از آن‌جایی که بازارگردان، نقدشوندگی اوراق را تضمین می‌کند، اوراقی که بازارگردان دارند اغلب نقدشوندگی بیشتری نسبت به اوراق فاقد بازارگردان دارند.

برای اطلاع از بازارگردان‌های اوراق به بخش “شاخص‌های اوراق” در سایت “ساتما” مراجعه فرمایید.

نسبت نقدشوندگی 

نسبت نقدشوندگی اوراق با توجه به حجم و ارزش معاملاتی و تعداد روزهای معامله شده اوراق محاسبه می‌شود. هرچه این نسبت برای یک اوراق در مقایسه با سایر اوراق، مقدار بیشتری باشد آن اوراق نقدشوندگی بیشتری دارد.

یکی از معیارهایی که در خرید اوراق باید مدنظر قرار بگیرد، قابلیت نقدشوندگی آن‌ها است. این مشخصه، نشان‌دهنده سادگی خرید و فروش اوراق به محض تصمیم سرمایه‌گذار در معامله آن‌ها است.

در این نمودار، نقدشونده‌ترین اوراق موجود در بازار بدهی در هفته اول معاملاتی سال ۱۳۹۷ نشان داده شده است. اوراق صایپا۹۹۸ و پرشیا۹۷ به ترتیب نقدشونده‌ترین اوراق موجود در بازار بدهی بودند.

لازم به ذکر است نمی‌توان بازه‌ای مشخص برای مطلوبیت مقدار نسبت نقدشوندگی اوراق تعیین کرد زیرا مقدار این نسبت در مقایسه با سایر اوراق سنجیده می‌شود.

 

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *