آموزش

عوامل موثر در انتخاب اوراق بدهی (ناشر-بانی)

عوامل موثر در انتخاب اوراق بدهی

اصطلاحات

بانی: نهادی (شرکت تجاری یا دولتی) است که برای تامین مالی خود، اقدام به انتشار اوراق بهادار می‌کند و موظف به پرداخت سود دوره‌ای و اصل پول در روز سررسید است.

ناشر: نهادی است که سود دوره‌ای و اصل پول را از بانی دریافت و به دارندگان اوراق پرداخت می‌کند.

توجه داشته باشید که در اغلب موارد، بانی، نقش ناشر را ایفا می‌کند و خود، مستقیما سود دوره‌ای و اصل پول را در روز سررسید به دارندگان اوراق پرداخت می‌کند. به همین دلیل در عوامل موثر در انتخاب اوراق بدهی (که تاکنون توضیح داده‌ایم) از ناشر به جای بانی نام می‌برند.

بانی

بانی، موظف به پرداخت سود دوره‌ای اوراق و اصل پول در روز سررسید است، بنابراین بخشی از ریسک مربوط به دریافت به موقع سود و اصل پول در روز سررسید، به بانی بستگی دارد.

انواع مختلف بانی مثل بانی دولتی، بانی خصوصی و شهرداری‌ها وجود دارند.

برای مثال ناشر اسناد خزانه اسلامی، وزارت امور اقتصاد و دارایی و ضامن آن‌ها دولت است، بنابراین این اوراق جزء اوراق بدون ریسک محسوب می‌شوند. ضمن اینکه تاکنون در هیچ کدام از اسناد خزانه، بازپرداخت اصل پول در روز سررسید با تاخیر صورت نگرفته است.

همان‌طور که قبلا گفته شد در اغلب موارد، بانی، نقش ناشر را ایفا می‌کند و خود، مستقیما سود دوره‌ای و اصل پول را در روز سررسید به دارندگان اوراق پرداخت می‌کند. به همین دلیل در عوامل موثر در انتخاب اوراق بدهی (که تاکنون توضیح داده‌ایم) از ناشر به جای بانی نام می‌برند.

 

3/5 (1)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *