دسته‌بندی نشده

گزارش بازار بدهی در ۱۳۹۶/۰۸/۰۸

#آموزشی

♦️#دیرش : یکی از شاخص هایی که برای مقایسه ی اوراق بدهی محاسبه می شود، دیرش است. دیرش را به افتخار اولین دانشمندی که آن را معرفی کرد، دیرش مک کالی می گویند. عدد دیرش عمدتاً در قالب سال بیان می شود و برابر تعداد سالهایی است که به طور متوسط طول می کشد تا معادل ارزش زمانی سرمایه گذاری اولیه در آن اوراق بدهی را پس بگیریم. دیرش مک کالی را با فرمولی که از مشتق فرمول قیمت نسبت به نرخ بهره به دست می آید، محاسبه می کنند.

 

♦️#دیرش_تعدیل_شده : دیرش تعدیل شده از تقسیم دیرش مک کالی بر یک بعلاوه ی نرخ بهره به دست می آید. مهمترین استفاده ای که از دیرش تعدیل شده می کنیم، بررسی حساسیت قیمت اوراق بدهی نسبت به تغییر نرخ بهره است. بزرگتر بودن این عدد نشانه ی حساسیت بیشتر نسبت به نرخ بهره است. می دانیم که رابطه ی نرخ بهره و قیمت معکوس است، فلذا (اگر رابطه ی نرخ بهره و قیمت را خطی فرض کنیم) با یک درصد افزایش نرخ بهره، قیمت اوراقی با دیرش تعدیل شده ی ۲، دو درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

 

♦️#تحدب : در قسمت قبل گفتیم که رابطه ی نرخ بهره و قیمت را خطی فرض می کنیم، اما در واقعیت منحنی قیمت-بهره تقریباً یک سهمی است. بنابراین در مثال قبل، در واقعیت، قیمت این اوراق بیش از دو درصد کاهش پیدا خواهد کرد. این فاصله از ضرب ضریبی به نام تحدب در مجذور تغییرات نرخ بهره به دست می آید. این عدد هم مانند دیرش تعدیل شده نشان دهنده ی حساسیت قیمت اوراق بدهی نسبت به تغییرات نرخ بهره است. ولی از آنجا که این عدد در مجذور تغییرات نرخ بهره ضرب می شود، تاثیر این عدد بسیار کمتر از دیرش تعدیل شده است و به طور تقریبی می توان رابطه ی نرخ بهره و قیمت را خطی فرض کرده و فقط از دیرش تعدیل شده استفاده نمود.

 

♦️در گزارش هایی که در کانال و سایت ساتما منتشر می‌شود، می توانید این شاخص ها را برای انواع اوراق بدهی موجود در بورس و فرابورس ملاحظه فرمایید.

@satma

Satma.partdp.com

https://t.me/satma

 

  • مقایسه اسناد خزانه اسلامی

  • اوراق با بیشترین بازده تا سررسید

 

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *