گزارش روزانه بازار اوراق بدهی

گزارش جامع اطلاعات بازار بدهی در روز ۱۳۹۶/۱۱/۰۹

اوراق دارای بیشترین بازده:

لیست اوراق دارای بیشترین بازده در بازار امروز چندان تفاوتی نکرده است. آنهایی که امروز معامله نشده اند، همچنان سر جای خود باقی مانده اند. مانند کرج۹۷ و اجاد۴۲. اما معامله شدن مابقی باعث جابه جایی برخی از آنها شده است. مثلاً قم۹۷۳ از لیست خارج شده است و تبریز۹۷ به جای آن وارد شده است. اگر از این لیست شهرداری هایی که بازده اوراق آنها به دلیل ریسک نکول بالا رفته است و اوراق با نرخ سود متغیر را حذف کنیم، صرفا صکاوه۷۰۶ است که واقعاً بازده بالاتر از سایرین ایجاد می کند. پس اگر یک ورقه قرار بود به عنوان بیشترین بازده معرفی شود قطعا صکاوه۷۰۶ بود.

اوراق بدهی دارای بیشترین بازده در 1396/11/09
اوراق بدهی دارای بیشترین بازده در ۱۳۹۶/۱۱/۰۹

در لیست بالا دو نوع بازده معادل بانکی و YTM مشاهده می کنید که اولی بازدهی است که از YTM به دست آمده و بازده اوراق را قابل مقایسه با سود بانکی می کند. و دوم بازده تا سررسید است که فرمول پیچیده ای دارد اما به لحاظ علم مالی دقیقترین مبنای محاسبه ی بازده اوراق است به شرط آنکه تا سررسید نگه داشته شود.

صورت وضعیت معاملات بازار بدهی:

بازار امروز نسبت به دیروز با افزایش حجم و ارزش معاملات رو به رو بوده است مخصوصا در فرابورس. دلیل این اتفاق ورود اسناد خزانه تازه وارد اخزا۶۰۵ است که اسناد خزانه موضوع بودجه ۹۶ را کامل می کند (اخزا۶۰۱ تا اخزا۶۰۶).  ورود این اسناد به فرابورس، ارزش بازار بدهی را به بیش از ۳۸۰ هزار میلیارد ریال رساند.

وضعیت معاملات بازار بدهی در 1396/11/09
وضعیت معاملات بازار بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۰۹

آمار معاملات نمادهای مختلف امروز هم مانند روزهای گذشته نشان از پرمعامله بودن اسناد خزانه می دهد، اما تا پیش از این اسناد خزانه با زمان تا سررسید کمتر بیشتر معامله می شدند و اکنون برعکس است! اسناد اخزا۶۰۶ که در سال ۱۳۹۸ سررسید می شود و همچنین اسناد سخاب۷ که در پایان اسفند ۱۳۹۷ سررسید خواهد شد بیشترین معاملات بازار بدهی را به خود اختصاص داده اند.

صورت معاملات اوراق بدهی در 1396/11/09
صورت معاملات اوراق بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۰۹
هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *