پذیرش اوراق جدید

پذیرش ۴ مرحله اسناد خزانه اسلامی جدید در فرابورس

این روزها بحث بودجه ۹۷ و تفریغ بودجه ۹۶ داغ داغ است. حتماً شما هم شنیده اید که دولت بسیار بیشتر از آنچه مجلس به او اجازه داده، اقدام به انتشار اوراق تأمین مالی اسلامی خصوصاً اسناد خزانه اسلامی کرده است. به همین علت، هر هفته شاهد ورود مرحله جدیدی از اسناد خزانه یا اوراق مشارکت دولتی هستیم. این اوراق در طول سال منتشر شده اند ولی خارج از بازار عرضه شده بودند که با نظر وزیر اقتصاد، همه آنها باید در بازار سرمایه عرضه شوند.

اسناد خزانه جدید در بازار

این اسناد خزانه اسلامی جدید در نمادهای اخزا۶۰۷، اخزا۶۰۸، اخزا۶۱۰ و اخزا۶۱۴ در فرابورس پذیرش شده اند و زمان عرضه آنها در بازار مجدداً توسط فرابورس اعلام خواهد شد. سررسید همه این اسناد، به غیر از اخزا۶۰۷، در سال ۹۸ خواهد بود. همه این اسناد در آبان ماه امسال منتشر شده اند.

تاریخ سررسید و تعداد این اوراق را در جدول زیر ببینید.

نماد تعداد تاریخ سررسید
اخزا۶۰۷  ۱۷,۰۰۰,۰۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
اخزا۶۰۸  ۱۶,۰۰۰,۰۰۰ ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
اخزا۶۱۰  ۱۷,۰۰۰,۰۰۰ ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
اخزا۶۱۴  ۱۰,۳۷۴,۰۳۰ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶

این اوراق، بدون کوپن اند و سرمایه گذاران با ارزانتر خریدن آنها سود خواهند کرد. ارزش اسمی همه اسناد که در زمان سررسید به دارندگان آنها پرداخت می شود، یک میلیون ریال است. لذا قیمت این اسناد در بازار همواره کمتر از یک میلیون ریال است. بازده خرید این اوراق با قیمت گذاری در بازار تعیین می شود. به این معنا که هر چه ارزانتر معامله شود سود آن بیشتر است و بالعکس.

این اسناد را می توانید پس از ثبت نام در یک شرکت کارگزاری به سادگی خرید و فروش کنید. نقدشوندگی اسناد خزانه اسلامی معمولاً بسیار بالاست و از این جهت ریسکی سرمایه گذاران را تهدید نخواهد کرد. این نکته که شما می توانید در هر زمان اسناد خود را در بازار به فروش برسانید و از سرمایه گذاری در این اسناد خارج شوید، سرمایه گذاری در این اسناد را نسبت به سپرده بانکی جذاب تر می کند. در نظام بانکی شما اگر بخواهید هر زمان که می خواهید پولتان را دریافت کنید مجبور به پذیرش نرخ بازده کمتری نسبت به بازده سالانه ۱۵درصد خواهید بود.

ریسک های سرمایه گذاری در اسناد خزانه اسلامی

شما به طور کلی وقتی وارد یک فرصت سرمایه گذاری می شوید، ریسک های مختلفی شما را تهدید می کنند. از جمله این ریسک ها ریسک نکول است. نکول به معنای عدم ایفای تعهدات است و اگر شرکتی یا نهادی که پول شما را از شما گرفته است در موعد مقرر اصل و سود پول شما را به شما پس ندهد، نکول کرده است. مزیت اوراق منتشر شده توسط دولت این است که این اوراق از ریسک نکول صفر برخوردارند. هر دولتی اجازه دارد پول کشور خود را چاپ کند پس دولت هیچگاه با کمبود پول برای پرداخت به سرمایه گذاران مواجه نخواهد بود.

همانطور که می دانید، شبکه بانکی که سالهاست در اذهان مردم بسیار مطمئن جلوه داده، با مشکلات فراوانی مواجه است. به حدی که خبر نکول انواع بانک ها و موسسات مالی و اعتباری را همه ما شنیده ایم. پس دیگر سپرده گذاری در بانک ها بدون ریسک نیست. هر چند که به طور کلی هیچ فرصت سرمایه گذاری کاملاً بدون ریسکی وجود ندارد، اما معمولاً در همه جای دنیا اسناد خزانه دولت ها برای شهروندان آن کشور کاملاً بدون ریسک فرض می شود.

عرضه اولیه این اسناد در روزهای آتی در فرابورس از طریق شبکه کارگزاری انجام خواهد شد. هر زمان که تاریخ ورود آنها به بازار معین شد، ما در سامانه ساتما به شما اطلاع خواهیم داد.

4/5 (2)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *