پذیرش اوراق جدید

باز هم پذیرش اسناد خزانه اسلامی جدید در فرابورس

در ماه گذشته در بازار بدهی، بیش از هر چیزی خبر ورود اسناد خزانه اسلامی جدید به بازار را می شنویم. پیش از این نمادهای اخزا۶۰۱ تا اخزا۶۰۶ در فرابورس پذیرش شدند. در دهم بهمن ماه نیز اخزا۶۰۷، اخزا۶۰۸، اخزا۶۱۰ و اخزا۶۱۴ در فرابورس پذیرش شدند.

حالا با ورود اسناد خزانه اسلامی با نمادهای اخزا۶۰۹، اخزا۶۱۲، اخزا۶۱۳ و اخزا۶۱۵ اسناد خزانه موضوع قانون بودجه ۹۶ در فرابورس کامل می شوند. اگر دو مرحله از اسناد سخاب حاظر در فرابورس را هم به این تعداد اضافه کنیم، مجموعاً ۱۷مرحله اسناد خزانه در فرابورس باقی می ماند که هیچگاه تعداد آنها حتی به نصف این تعداد هم نرسیده بود. البته این اسناد خزانه جدید، هنوز کامل به بازار عرضه نشده اند و کم کم فرابورس اقدام به عرضه آنها در بازار می کند که متعاقباً زمان آن اعلام خواهد شد.

مشخصات اسناد جدید

تمامی این اسناد جدید، در سال ۱۳۹۸ سررسید می شوند و در آبان ماه ۱۳۹۶ منتشر شده اند. سررسید اخزا۶۰۹ در تیرماه ۹۸ است ولی سررسید مابقی آنها در نیمه دوم سال محقق می شود. در جدول زیر می توانید مشخصات دقیقتر این اسناد جدید را مشاهده کنید:

نماد تعداد تاریخ سررسید مدت اوراق
اخزا۶۰۹ ۸،۰۰۰،۰۰۰ ۱۳۹۸/۰۴/۱۱ ۲۰ماه
اخزا۶۱۲ ۱۸،۰۰۰،۰۰۰ ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ ۲۷ماه
اخزا۶۱۳ ۱۷،۶۲۵،۹۷۰ ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ ۲۶ماه
اخزا۶۱۵ ۷،۰۰۰،۰۰۰ ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ ۲۴ماه

همانطور که مشاهده می کنید، تعداد اوراق منتشر شده در هر نماد برای این سری از اسناد خزانه تغییر کرده است و از الگوی ۱۷میلیون ورقه برای هر نماد خارج شده است. از آنجا که این مبلغ اسمی هر کدام از این اسناد یک میلیون ریال است، مجموعاً نمادهای بالا بیش از ۵ هزار میلیارد تومان ارزش دارند!

معرفی اسناد خزانه اسلامی

همانطور که پیش از این هم بارها در کانال ساتما و سایت ساتمامگ توضیح داده ایم، اسناد خزانه نوعی از اوراق بدهی محسوب می شوند که توسط دولت منتشر شده و بدون پرداخت کوپن به فروش می رسند. سود سرمایه گذاران در این اسناد، ارزانتر خریدن این اسناد نسبت به ارزش اسمی یک میلیون ریالی است. دولت با اخذ مجوز ااز مجلس، می تواند برای تسویه بدهی های خود به پیمانکاران و بانکها و همچنین سایر نهادهای غیر دولتی و خصوصی، اقدام به انتشار این گونه اوراق کند. پرداخت ارزش اسمی این اوراق در تاریخ سررسید توسط خزانه داری دولت تضمین شده است به همین خاطر، این گونه اوراق کاملاً بدون ریسک تلقی می شوند. اسناد خزانه دولتی همواره از نقدشونده ترین اوراق در بازار بدهی محسوب می شوند.

4.33/5 (3)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *