گزارش روزانه بازار اوراق بدهی

گزارش جامع اطلاعات بازار بدهی در روز ۱۳۹۶/۱۱/۱۱

اوراق با بیشترین بازده

از میان اوراق بدهی هر روز اوراق دارای بیشترین بازده را در ساتمامگ منتشر می کنیم. چون این گزارش روزانه منتشر می شود و هر روز تمام اوراق مورد معامله قرار نمی گیرند، تغییرات این لیست اندک است. ولی جایگاه اوراقی که معامله شده باشند تغییر خواهد کرد.

اوراق بدهی با بیشترین بازده در 1396/11/11
اوراق بدهی با بیشترین بازده در ۱۳۹۶/۱۱/۱۱

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، از ۶ورقه با بیشترین بازده بالا سه ورقه متعلق به شهرداری هاست. غیر از آنها ولی دو ورقه بخش خصوصی یعنی پرشیا۹۷ و صکاوه۷۰۶ را هم مشاهده می کنیم که کمتر اتفاق می افتد که اوراقی از بخش خصوصی در این لیست حضور داشته باشد. یک ورقه دیگر هم باقی می ماند و  آن هم اجاد۴۲ است که دولتی است اما به دلیل نرخ کوپن متغیر با کاهش قیمت مواجه شده و در این لیست قرار گرفته است.

بازار اسناد خزانه اسلامی

با ورود نمادهای جدید به بازار اسناد خزانه اکنون زمان تا سررسید انواع اسناد خزانه، از ۱۳ روز تا ۶۴۹ روز، در بازار حضور دارند. کوتاه مدت ترین آنها سخاب۵ و بلندمدت ترین آنها اخزا۶۰۴ است. اما نمادهای دیگری هم در راه هستند که در روزهای آتی به بازار اضافه می شوند.

اسناد خزانه اسلامی در 1396/11/11
اسناد خزانه اسلامی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۱

صورت وضعیت معاملات بازار بدهی

امروز در بازار بورس ۳میلیون ورقه اوراق اجاره شرکت معدنی گل گهر در نمادهای صگل۴۱۱ و صگل۱۴۱۱ عرضه شد. همین مسئله باعث شد تا ارزش بازار بدهی بورس و حجم معاملات آن افزایش محسوسی پیدا کند.

صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در 1396/11/11
صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۱

بیشترین حجم معامله در بازار امروز متعلق به تازه واردان بازار بود. اوراق اجاره گل گهر که امروز پذیره نویسی شدند، بیشترین حجم را به خود اختصاص دادند و پس از آنها نیز اسناد خزانه تازه وارد به بازار بیشتر از دیگر اوراق مورد استقبال قرار گرفتند.

صورت وضعیت اوراق بدهی در 1396/11/11
صورت وضعیت اوراق بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۱

اوراق دارای بیشترین نقدشوندگی

نقدشوندگی برای تمام فرصت های سرمایه گذاری شاخص بسیار مهمی است و اوراق هم از این قاعده مستثنا نیست. نقدشوندگی ورقه ای اگر بالا باشد این اجازه را به شما می دهد که هر زمان خواستید بدون تحمل هزینه اضافی اوراق خود را به قیمت بازار بفروشید و از سرمایه گذاری خود خارج شوید. اوراق زیر بیشترین بازده را میان اوراق موجود در بورس داشتند.

نقدشونده ترین اوراق بدهی در هفته منتهی به 1396/11/11
نقدشونده ترین اوراق بدهی در هفته منتهی به ۱۳۹۶/۱۱/۱۱

منحنی بازده

منحنی بازده اسناد خزانه اسلامی شاید مهم ترین خروجی بازار بدهی برای سایر بخش های اقتصاد باشد. شکل این منحنی نشان دهنده انتظارات کل بازار از تغییرات نرخ بهره آتی است. چون این نرخ ها همه بدون ریسک هستند و سایر نرخ های بازار هم با اضافه کردن صرف ریسک به این نرخ ها به دست می آیند، پس عملاً کلیه نرخ های بهره در اقتصاد از این منحنی و بازده اسناد خزانه تاثیر می پذیرد. نرولی بودن این منحنی نشان از انتظار کاهش تورم و به تبع آن کاهش نرخ بهره در آینده را دارد و صعودی بودن آن نیز به عکس، انتظار افزایش نرخ را می رساند.

منحنی بازده اسناد خزانه اسلامی در 1396/11/11
منحنی بازده اسناد خزانه اسلامی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۱
هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *