گزارش روزانه بازار اوراق بدهی

گزارش جامع اطلاعات بازار بدهی در روز ۱۳۹۶/۱۱/۱۴

اوراق با بیشترین بازده

امروز شنبه مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ از میان اوراق بدهی، اوراق زیر بیشترین بازده را داشته اند. به جز مصفا۹۷۱۲ مابقی این لیست همین امروز معامله شده اند و از این جهت بازده آنها قابل اتکاست.

اوراق دارای بیشترین بازده در 1396/11/14
اوراق بدهی با بیشترین بازده در ۱۳۹۶/۱۱/۱۴

بازده یک سند خزانه معمولاً به علت بدون ریسک بودن نباید در لیست اوراق دارای بیشترین بازده باشد. اما چون سخاب۵ نزدیک به سررسید شده و امروز نماد آن بسته شد، قیمت آن بالا نرفته است و بازده آن غیر واقعی است.

بازار اسناد خزانه اسلامی

در بازار اسناد خزانه اسلامی این روزها با افزایش سریع تعداد اوراق روبرو هستیم و این عرضه های متعدد تاحدودی از تقاضای طبیعی بازار کاسته و روند بازده اسناد را که رو به کاهش بود متوقف کرد.

اسناد خزانه اسلامی در 1396/11/14
اسناد خزانه اسلامی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۴

همانطور که میبینید، از میان اسناد خزانه موجود در بازار، که بدون کوپن بوده و توسط خزانه داری دولت منتشر می شوند، اسناد سخاب۵ بیشترین بازده را داد که در بالا هم علت آن ذکر شد. اخزا۶۰۲ که بیشترین معامله را هم داشته است در میانه این لیست است و از نظر زمان تا سررسید هم متوسط محسوب می شود. این نشان دهنده دو چیز است. یکی اینکه سرمایه گذاران برخلاف گذشته دیگر به سررسیدهای خیلی کوتاه مدت علاقمند نیستند. و دوم اینکه بازده حدود ۱۵٫۲درصد که متعلق به اخزا۶۰۲ است، بازدهی منطقی اسناد خزانه است و بازده ۱۷ یا ۱۸ درصدی سخاب۵ وسخاب۶ نمی تواند مورد وثوق قرار بگیرد.

صورت وضعیت معاملات

معاملات امروز بازار بدهی نسبت به دیروز افزایش داشته است. این در حالی است که عدد حجم و ارزش معاملات امروز نسبت به دیروز کاهش قابل توجهی داشته است. این به این خاطر است که عمده حجم معاملات دیروز مربوط به پذیره نویسی اوراق گل گهر با نمادهای صگل۴۱۱ و صگل۱۴۱۱ بود.

صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در 1396/11/14
صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
صورت وضعیت معاملات اوراق بدهی در 1396/11/14
صورت وضعیت معاملات اوراق بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۴

مانند قبل، بیشترین حجم معاملات متعلق به اسناد خزانه است. اما در میان اوراق با بیشترین حجم و ارزش معاملات، اوراق شرکتی صایپا۹۹۸ و اوراق مرابحه دولتی گندم۲ هم یافت می شوند. این نشان از افزایش اقبال معمله کنندگان به این دو ورقه می دهد.

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *