گزارش روزانه بازار اوراق بدهی

گزارش جامع اطلاعات بازار بدهی در روز ۱۳۹۶/۱۱/۱۷

اوراق بدهی با بیشترین بازده

اوراق بدهی با بیشترین بازده در 1396/11/17
اوراق بدهی با بیشترین بازده در ۱۳۹۶/۱۱/۱۷

همانطور که ملاحظه می کنید، لیست اوراق دارای بیشترین بازده امروز نسبت به روز گذشته کمی متفاوت شده است. صکاوه۷۰۶ هم پس از پرشیا۹۷ از این لیست خارج شد تا دوباره این لیست خالی از اوراق شرکتی بشود. به جای آن نیز قم۹۷۲ وارد شده که باز هم یک ورقه ی شهرداری است. اوراق شهرداری ها به دلیل ریسک نکول بالای آنها، بازده بالایی هم دارند.

بازار اسناد خزانه اسلامی

اگر گزارش های ساتمامگ را دنبال کرده باشید، می دانید که بخشی از بازار بدهی به اوراق بدون کوپن دولتی اختصاص دارد که اسناد خزانه اسلامی گفته می شوند. این اسناد بدون ریسک تلقی شده و معمولاً از نقدشوندگی خوبی هم برخوردارند. بازده این اسناد از ارزانتر فروخته شدن آنها نسبت به ارزش اسمی (یک میلیون ریال) به دست می آید.

اسناد خزانه اسلامی در 1396/11/17
اسناد خزانه اسلامی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۷

با بسته شدن نماد سخاب۵ در پایان بازار دیروز و عرضه اخزا۶۰۷ و اخزا۶۱۴ در بازار امروز، تعداد اسناد خزانه موجود در بازار به ۱۱عدد رسید. نمادهایی که در لیست بالا مشاهده می کنید، هشت نماد دارای بیشترین بازده از میان آنها هستند. اسناد اخزا۶۱۴، اخزا۶۰۴ و اخزا۶۰۶ نمادهایی هستند که در این لیست نیامده اند. بازده معادل بانکی این نمادها به ترتیب برابر ۱۵٫۶۸ درصد، ۱۵٫۱۷ درصد و ۱۵٫۶۲ درصد بوده است که از اخزا۶۰۱ کمتر بوده و در این لیست نیامده اند.

صورت وضعیت معاملات

از نظر حجم و ارزش معاملات، بازار امروز با بازار دیروز فرق زیادی کرده است. اما این تفاوت به دلیل ورود اسناد اخزا۶۱۴ به فرابورس است که حجم معاملات و ارزش بازار فرابورس را بالا برده است. حدود یک سوم از حجم معاملات امروز فرابورس به این نماد تعلق داشته است.

صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در 1396/11/17
صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۷

امروز، اوراق سلامت۱ پس از چندی مورد معامله قرار گرفت و با افزایش ۷درصدی بازده مواجه شد. این اوراق هم دولتی است و برای تامین مالی طرح تحول سلامت منتشر شده است.

صورت وضعیت معاملات اوراق بدهی در 1396/11/17
صورت وضعیت معاملات اوراق بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۷

همانطور که گفتیم، اخزا۶۱۴ بیشترین حجم و ارزش معامله را بین اوراق بدهی داشته است و پس از آن اخزا۶۰۷ بیشترین معامله را داشته که آن هم همین دیروز وارد بازار شد.

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *