اخبار پذیرش اوراق جدید

خبر: انتشار اوراق مشارکت ارزی

ولی الله سیف از انتشار اوراق مشارکت ارزی تا دو هفته آینده خبر داد…

کنترل بازار ارز با استفاده از انتشار اوراق مشارکت ارزی

  • انتشار این اوراق بر عهده شرکت ملی نفت ایران خواهد بود و هدف از آن، کنترل نقدینگی جامعه و جلوگیری از هجوم پول های سرگردان به بازار ارز عنوان شده است. جزئیات تکمیلی این اوراق هنوز عنوان نشده است، اما چند نکته در نحوه انتشار این اوراق وجود دارد که تاثیر بسزایی در استقبال یا عدم استقبال از این اوراق مشارکت دارد.

کدام ارز؟

ارزی بودن این اوراق در وهله اول این سوال را پیش می کشد که این اوراق با چه ارزی منتشر می شوند؟ دلار و یورو محتمل ترین ارزها هستند، حال باید دید بانک مرکزی دلار را انتخاب می کند یا یورو را.

کدام روش؟

نکته بعدی، نحوه انتشار این اوراق است. اینکه فروش این اوراق و پرداخت سود و اصل آن، با ارز انجام خواهد شد یا صرفا به پشتوانه ارز؟  در حالت اول، فروش اوراق هم با ارز انجام خواهد شد که این اوراق را کاملاً ارزی می کند. اما در حالت دوم، بانک مرکزی می تواند صرفاً سود این اوراق را با محاسبه ارزی انجام دهد تا خریداران این اوراق از افزایش نرخ ارز هم منتفع شوند.

این نکته از این جهت حائز اهمیت است که انتشار آن به حالت اول، جذابیت اوراق را بیشتر می کند و ارز سرگردان را از جامعه جذب می کند، اما حالت دوم (که محتمل تر است)، نقدینگی سرگردان جامعه را که به دلیل بازدهی بالای بازار دلار در روزهای گذشته، به سمت بازار ارز جلب شده است، کنترل می کند. در تجربه جهانی، انتشار اوراق مشارکت به ارزی غیر از ارز رسمی یک کشور آن هم توسط دولت و یا بانک مرکزی زیاد اتفاق افتاده است.

 کدام نرخ؟

متاسفانه یکی از مشکلات مدیریت ارز سالهای گذشته در کشور ما، دو نرخی کردن ارز هاست. در این مجال پرداختن به علت انتخاب ارز دو نرخی و مشکلات و معضلات آن، نمی گنجد. اما آنچه در مورد انتشار اوراق مشارکت ارزی اهمیت دارد این است که چون ما در ایران دو نرخ برای ارز داریم، نرخ ارز آزاد و نرخ ارز رسمی، بانک مرکزی باید تصمیم بگیرد که انتشار این اوراق و محاسبه سود آن با کدام نرخ صورت خواهد گرفت. قطعاً به دلیل آنکه نرخ رسمی توسط خود بانک مرکزی اعلام شده و مدیریت می شود، گزینه محتمل تری است. اما حتی مدیران بانک مرکزی هم منکر این نمی شوند که اگر این اوراق با نرخ ارز آزاد منتشر شوند، بسیار بیشتر مورد استقبال قرار خواهند گرفت.

 

در آخر، باید صبر کرد و دید که بانک مرکزی واقعا کدام ارز، کدام روش و کدام نرخ را ترجیح می دهد. آنچه اهمیت دارد، موفقیت یا عدم موفقیت این ابزار مدیریت بازار ارز برای کنترل نقدینگی سرگردان است.

5/5 (2)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *