گزارش روزانه بازار اوراق بدهی

گزارش جامع اطلاعات بازار بدهی در روز ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

اوراق بدهی با بیشترین بازده

یکی از گزارش هایی که به صورت روززانه در سامانه ساتما تهیه می شود، گزارش اوراق دارای بیشترین بازده است. در این گزارش ما اوراق بورسی و فرابورسی را به ترتیب بازده مرتب می کنیم، سپس آنهایی که بیش از ۴ روز است که معامله نشده اند را از این لیست خارج می کنیم. آنچه به شما می رسد، اطلاعات مربوط به ۶ شرکت اول این لیست است.

اوراق بدهی با بیشترین بازده در 1396/11/18
اوراق بدهی با بیشترین بازده در ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

همانطور که می بینید، در جدول بالا اکثر اوراق، متعلق به شهرداری ها هستند. مانند تبریز۹۷ که شهرداری تبریز منتشر کرده و مشیر۶۱۲ که توسط شهرداری شیراز منتشر شده است. این اوراق بالاترین ریسک و به نسبت بالاترین بازده را دارند. اما اوراق دولتی معمولاً کم ریسک ترین تلقی می شوند اما در این لیست دو عدد اوراق از این نوع وجود دارد. علت این امر، عدم استقبال سرمایه گذاران از این اوراق به علت شرایط نامناسب آنهاست. مثلا اجاد۴۲ که نرخ سود متغیر دارد. کم شدن تقاضا برای اوراق به افزایش بازده می انجامد.

بازار اسناد خزانه اسلامی

قطعاً مهمترین ابزار بدهی، اسناد خزانه دولتی است. مهمترین نرخ بهره نیز بازده این اوراق است. چرا که بازده این اوراق اصولاً بدون ریسک تلقی می شوند. این اوراق بدون کوپن هستند و به قیمتی کمتر از یک میلیون ریال معامله می شوند. این یک میلیون ریال، در سررسید به حساب بانکی دارندگان آن واریز می شود و سود خریداران را هم اختلاف قیمت تعیین می کند.

اسناد خزانه اسلامی در 1396/11/18
اسناد خزانه اسلامی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

اکنون، یازده مرحله اسناد خزانه در فرابورس وجود دارد که از این تعداد، هشت عدد از آنها که بیشترین بازده را ایجاد می کنند در تصویر بالا قرار دارند. اخزا۶۱۴ و اخزا۶۰۷ جدیدترین آنها هستند که در این هفته به فرابورس وارد شدند. اسناد دیگری هم پذیره نویسی شده اند که کم کم به فرابورس وارد خواهند شد. خبر پذیره نویسی این اوراق پیش از این در ساتمامگ و کانال تلگرام ساتما گذاشته شده است.

همانطور که میبینید، بیشترین بازده به سخاب۶ تعلق دارد که دلیلش کم بودن زمان تا سررسید این اوراق است. وقتی اسناد خزانه به سررسید نزدیک می شوند خریداران آن کم می شود فلذا قیمت آن به اندازه کافی افزایش نمی یابد. بلندمدت ترین اسناد خزانه نیز، اخزا۶۱۴ است که در لیست بالا حضور ندارد.

صورت وضعیت معاملات بازار بدهی

حجم و ارزش معاملات بازار بدهی در معاملات امروز، نسبت به دیروز در بورس افزایش و در فرابورس کاهش داشت.

صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در 1396/11/18
صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

امروز هم مانند روزهای گذشته بیشترین معاملات را اسناد خزانه داشته اند.

صورت وضعیت معاملات اوراق بدهی در 1396/11/18
صورت وضعیت معاملات اوراق بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

منحنی بازده

یکی از مهمترین خروجی های بازار بدهی برای اقتصاد، منحنی بازده است. شکل این منحنی نشان دهنده ی تصور عموم سرمایه گذاران از تغییرات آتی نرخ بهره اقتصاد است. وقتی این منحنی نزولی باشد، یعنی انتظار کاهش تورم و کاهش نرخ بهره وجود دارد. منحنی بازده می تواند شکل های مختلفی داشته باشد ولی روند کلی آن مد نظر است.

منحنی بازده در 1396/11/18
منحنی بازده در ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

ارزش بازار به تفکیک نوع اوراق

در دو هفته گذشته در بازار بدهی، چهار مرحله اسناد خزانه اسلامی در نمادهای اخزا۶۰۵، اخزا۶۰۶، اخزا۶۰۷ و اخزا۶۱۴ در فرابورس عرضه شدند که تنها نیمی از اسنادی است که در این مدت در بازار پذیره نویسی شده اند. این یعنی چهار مرحله دیگر از اسناد خزانه نیز در صف ورود به بازار هستند. این پست را ما به مناسبت افزایش شدید تامین مالی دولت از بازار بدهی که در این روزها بحث آن هم در تفریغ بودجه ۹۶ داغ است، تهیه کرده ایم:

ارزش بازار به تفکیک نوع اوراق در 1396/11/18
ارزش بازار به تفکیک نوع اوراق در ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

اوراق بدهی با بیشترین نقدشوندگی

اگر بخواهیم تمام اوراق را با سه شاخص معرفی کنیم، پس از بازده و ریسک قطعا نقدشوندگی سومین خواهد بود که حقیقتا این سه شاخص برای ارزیابی تمامی فرصتهای سرمایه گذاری کافی هستند. اوراقی که نقدشونده باشد را میتوان خیلی زود و بی دردسر فروخت و در شرایط متلاطم بازار، به راحتی از سرمایه گذاری در آن خارج شد. همچنین یک ویژگی مثبت و مهم برای بازار بدهی نسبت به سپرده بانکی همین خروج از سرمایه گذاری است که در هر زمان که بخواهید در بازار بدهی قابل انجام است. این امر در سپرده های بانک با کاهش سود انجام پذیر خواهد بود. اما این مزیت وقتی واقعا وجود خواهد داشت که اوراق مورد نظر واقعا نقدشونده باشد. نقدشونده ترین اوراق بدهی در هفته اخیر را در گزارش زیر می بینید:

اوراق بدهی با بیشترین نقدشوندگی در 1396/11/18
اوراق بدهی با بیشترین نقدشوندگی در ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

اوراق دارای بیشترین بازده به تفکیک سررسید

کسی که اقدام به سرمایه گذاری در بازار بدهی می کند، ابتدا افق سرمایه گذاری خود را مشخص کرده و سپس در اوراق مورد نظر سرمایه گذاری میکند. فلذا اگر اوراق دارای بیشترین بازده را به تفکیک زمان تا سررسید داشته باشیم، می توانیم پس از انتخاب افق سرمایه گذاری، اوراق دارای بالاترین سود را انتخاب کنیم.

اوراق با بیشترین بازده به تفکیک سررسید در 1396/11/18
اوراق با بیشترین بازده به تفکیک سررسید در ۱۳۹۶/۱۱/۱۸

به پایان گزارش این هفته سامانه اوراق تامین مالی رسیدیم. ما آماده دریافت نظرات و پیشنهاد های شما هستیم.

 

5/5 (1)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *