گزارش روزانه بازار اوراق بدهی

گزارش جامع اطلاعات بازار بدهی در روز ۱۳۹۶/۱۱/۲۳

اوراق دارای بیشترین بازده

در بازار امروز، نماد اجاد۴۲ به صدر جدول اوراق بدهی دارای بیشترین بازده رسید. اوراق مشارکت دولتی اجاد۴۲ امروز با کاهش قیمت مواجه شد و به همین علت بازدهی آن افزایش یافت و به صدر جدول رسید.

اوراق بدهی با بیشترین بازده در 1396/11/23
اوراق بدهی با بیشترین بازده در ۱۳۹۶/۱۱/۲۳

این لیست عمدتاً زیاد تغییر پیدا نمی کرد اما امروز به شدت این لیست تغییر کرده است. تبریز۹۷ که شنبه در صدر جدول بود امروز به واسطه افزایش قیمت، در مکان ششم هم قرار ندارد. این لیست بر اساس بازده معادل بانکی مرتب شده است که از بازده تا سررسید (YTM) به دست می آید اما قابل مقایسه با سود بانکی است.

به جز اجاد۴۲ که دولتی است و به خاطر نرخ سود متغیر در این لیست قرار گرفته، ما بقی اوراق شهرداری اند که ریسک نکول بالایی دارند.

بازار اسناد خزانه اسلامی

بازده اسناد خزانه اسلامی در بازار امروز کمی به تعادل رسیده و از بازدهی های بالای چند روز گذشته خبری نیست. سخاب۶ همچنان بیشترین و اخزا۶۱۴ کمترین بازده را دارد. سخاب۶ کوتاه مدت ترین آنها و اخزا۶۱۴ بلندمدت ترین آنهاست.

بازار اسناد خزانه اسلامی در 1396/11/23
بازار اسناد خزانه اسلامی در ۱۳۹۶/۱۱/۲۳

برای اسناد خزانه عمدتاً از بازده ساده استفاده می شود که هنوز هم در میان اسناد، اوراقی با بازده نزدیک به ۱۸ درصد، سخاب۷، وجود دارد. کاهش بازده اسناد خزانه به معنای کاهش بهره در کل اقتصاد بوده و نوید کاهش تورم را می دهد.

صورت وضعیت معاملات

در گزارش روز شنبه اشاره کردیم که معاملات بازار بدهی در این روز به دلیل تعطیلات، با کاهش مواجه شده است. امروز هم افزایش حجم و ارزش معاملات نسبت به روز شنبه موید همین تحلیل است. اما با مقایسه بازار امروز با بازار روز چهارشنبه در می یابیم که همچنان حجم معاملات از روز چهارشنبه کمتر است.

صورت وضعیت معاملات اوراق بدهی در 1396/11/23
صورت وضعیت معاملات اوراق بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۲۳

همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم، اجاد۴۲ امروز یک کاهش شدید را تجربه کرد و قیمت تبریز۹۷ هم شدیداً افزایش یافت. در همین مقاله با مقایسه امروز با روز کاری گذشته، می توان رابطه معکوس قیمت و بازده را به وضوح مشاهده کرد.

صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در 1396/11/23
صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۲۳

منتظر نظرات شما عزیزان در مورد این مقاله و سایر مطالب سایت هستیم.

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *