گزارش روزانه بازار اوراق بدهی

گزارش جامع اطلاعات بازار بدهی در روز ۱۳۹۶/۱۱/۲۸

اوراق دارای بیشترین بازده

مشهد۹۶۱۲ پربازده ترین اوراق بدهی در بازار امروز. همانطور که دیدید، سه شنبه گذشته مشهد۹۶۱۲ به صدر جدول اوراق دارای بیشترین بازده آمد و روز چهارشنبه نیز جایگاهش را حفظ کرد. اکنون شنبه نیز مشهد۹۶۱۲ همچنان در صدر است.

اوراق بدهی با بیشترین بازده در 1396/11/28
اوراق بدهی با بیشترین بازده در ۱۳۹۶/۱۱/۲۸

کاهش شدید قیمت رایان در روز چهارشنبه هم سبب بالا رفتن بازده آن و قرار گرفتنش در رتبه دوم شد.

در ادامه این گزارش به افزایش شدید بازده اوراق و علت آن اشاره خواهیم کرد.

بازار اسناد خزانه اسلامی

افزایش شدید بازده ها در بازار امروز در بازده اسناد خزانه اسلامی هم تاثیرگذار بود. مهمترین بازده از میان اوراق بدهی قطعا بازده اسناد خزانه است که نرخ بدون ریسک را تعیین می کند. بالا رفتن نرخ اسناد خزانه اسلامی بالا رفتن نرخ بهره در تمام اقتصاد است.

اسناد خزانه اسلامی با بیشترین بازده در 1396/11/28
اسناد خزانه اسلامی با بیشترین بازده در ۱۳۹۶/۱۱/۲۸

صورت وضعیت معاملات

حجم و ارزش معاملات امروز نسبت به روز گذشته، تقریبا دو برابر شده است!

صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در 1396/11/28
صورت وضعیت معاملات بازار بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۲۸

معاملات زیاد تنها خبر امروز نیست و همانطور که پیشتر گفتیم، بازده اوراق نیز به شدت افزایش پیدا کرده است. بخشنامه بانک مرکزی در خصوص مجوز انتشار گواهی سپرده ۲۰درصدی برای بانکها طی دو هفته آینده، سبب هجوم سرمایه گذاران به فروش اوراق خود و کاهش شدید قیمت اوراق شد.

با کاهش قیمت ها، بازده ها افزایش یافت و در واقع این بخشنامه بانک مرکزی، برعکس بخشنامه شهریور بانک مرکزی، باعث افزایش نرخ بهره در بازار شد. در واقع بانک مرکزی با این بخشنامه، رویه انبساطی خود را که از شهریور شروع شده بود پس گرفت.

اگر بانک مرکزی از ابتدا نرخ سپرده ها را کاهش نمیداد، نقدینگی به سمت طلا، دلار و مسکن نمی رفت. حال با دیدن اوضاع این بازارها، بانک مرکزی نظر خود را پس گرفته و عملا با این بخشنامه سود ۱۵درصدی را به ۲۰درصد افزایش داد.

اما قطعا به دلیل وجود چسبندگی قیمت ها، دیگر نمی توان انتظار بازگشت قیمت سکه، دلار و آپارتمان به قیمت های پیش از شهریور را داشت. اما نرخ های بهره به نرخ های پیش از شهریور بازگشته است….

صورت وضعیت معاملات اوراق بدهی در 1396/11/28
صورت وضعیت معاملات اوراق بدهی در ۱۳۹۶/۱۱/۲۸

همانطور که می بینید، واضح است که برخلاف هر روز، سمت افزایش قیمت خالی است و فقط تبریز۹۷ امروز با افزایش قیمت روبرو بوده است. به عکس در سمت کاهش قیمت با کاهش های ۸درصدی و ۶درصدی روبرو هستیم که بسیار کم اتفاق می افتند.

کاش میشد کل سمت کاهش قیمت را در این گزارش جای داد تا ببینید که تقریبا تمام اوراق موجود در بازار با کاهش شدید قیمت مواجه شده اند.

درست برعکس تمام این اتفاقات را پس از بخشنامه شهریور بانک مرکزی در همین بازار شاهد بودیم…

شاخص وزنی قیمت کل بازار بدهی

شاخص وزنی قیمت کل بازار بدهی از بازه مرداد تا بهمن 96
شاخص وزنی قیمت کل بازار بدهی از بازه مرداد تا بهمن ۹۶

در تصویر بالا، تغییرات شاخص وزنی قیمت کل بازار بدهی را می بینید که از ابتدای سال ۹۵ همواره توسط تیم ساتما محاسبه میشده و در قسمت شاخص های بازار سایت ساتما به آدرس http://irabo.ir/Home/MarketIndices منتشر می شود. صعود این شاخص به معنای افزایش کلی قیمت ها در بازار و نتیجتاً کاهش نرخ بهره در بازار است. نزول این شاخص هم به معنای کاهش قیمت ها و افزایش بازده است.

همانطور که میبینید، صعود بازده از شهریورماه با انتشار خبر بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر کاهش سود سپرده ها به ۱۵درصد شروع شد. افزایش قیمت ها پس از آن با بخشنامه سازمان بورس به صندوق ها ادامه دار شد. این بخشنامه دوم تاثیر بیشتری داشت چرا که در آن سقف سپرده گذاری صندوق ها در بانکها را کم میکرد.

خط تقریباً عمودی انتهای این منحنی هم افت شدید قیمت ها در بازار امروز است که اندازه آن به وضوح مشخص است.

آنچه این نمودار را جالب می کند، نه آن صعود است و نه این نزول. نکته اصلی این نمودار در نزول تدریجی آن از آذرماه است، به حدی که سطح قیمت ها را حتی پیش از انتشار بخشنامه اخیر، از سطح شهریور و مرداد هم پایین تر آورده است.

این نزول تدریجی در واقع صدای پای تورم است که به گوش سرمایه گذاران رسیده. با خروج پولهای سرگردان از بانکها، نقدینگی شروع به درنوردیدن بازارهای مختلف و بالا بردن قیمت ها کرد. شروع افزایش نرخ دلار و مسکن هم دقیقاً به همین دلیل اتفاق افتاد. همزمان با آن، سرمایه گذاران در بازار بدهی شروع به مطالبه بازده بالاتر کردند. این داعیه به حق هم بود چون تورم انتظاری در حال افزایش بود. همین سبب شد تا به تدریج قیمت ها کاهش پیدا کنند.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید…

هنوز امتیازی به این مطلب داده نشده و شما می توانید اولین نفری باشید که این مطلب را ارزیابی می کند

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *