اخبار

گواهی سپرده یا اوراق بدهی!

گواهی سپرده بخریم یا اوراق بدهی؟!
آیا گواهی سپرده ۲۰درصدی که توسط بانک‌ها منتشر می‌شود از اوراق بدهی موجود در بازار بهتر است؟

بازدهی: در حال حاضر اوراق مختلفی در بورس و فرابورس وجود دارند که بازده آنها بیش از ۲۲ درصد (بازده موثر گواهی سپرده) است. بنابراین کسب بازدهی بالاتر از گواهی سپرده در بازار بدهی ممکن است.

ریسک: وجود انواع اوراق دولتی در بازار بدهی، دست شما را برای سرمایه‌گذاری در اوراقی که توسط دولت تضمین شده اند (ریسک کمتری نسبت به گواهی سپرده دارند) باز می‌گذارد.

نقدشوندگی: برای خروج از سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده (پیش از موعد)، سود شما به جای ۲۰% با نرخ ۱۴% سود، محاسبه می‌شود. اما برای فروش اوراق بدهی همانطور که اوراق را در بازار خریدید، می‌توانید اوراق خود را هم در بازار به فروش بگذارید و فروش اوراق در بازار، برخلاف گواهی سپرده، از سود شما نخواهد کاست.

تنها ریسکی که در این حالت خواهید داشت، این است که نرخ بهره دوباره افزایش پیدا کند و قیمت اوراق شما کاهش یابد. این مسئله را با یک مثال توضیح می دهیم:

فرض کنید شما در گواهی سپرده سرمایه­‌گذاری کرده‌­اید، و اکنون نرخ بهره ۴% افزایش پیدا کرده و به ۲۴% رسیده است (که بعید به نظر می‌­رسد). اگر بخواهید گواهی سپرده خود را باطل کرده و به دنبال سود ۲۴درصدی بروید، باید ۶% زیان را بپذیرید. (۱۴%-۲۰%)

حال اگر شما در اوراق بدهی سرمایه‌­گذاری کرده باشید، چون میانگین وزنی دیرش تعدیل شده بازار بدهی ۱٫۲۸ است، با کمی ریاضیات، می­توانیم محاسبه کنیم که قیمت اوراق شما تقریباً با ۵٫۱۲% کاهش مواجه خواهد شد. این عدد به وضوح از ۶% کمتر است و نشان می دهد که نه تنها نقدشوندگی در بازار بدهی بهتر است، بلکه حتی در صورت افزایش شدید نرخ سود، باز هم داشتن اوراق بدهی زیان کمتری متوجه شما خواهد کرد.

بنابراین از آنجا که بسیاری از مردم اوراق بدهی خود را در بازار فروختند و به سمت خرید گواهی سپرده رفتند، این امر موجب کاهش قیمت اوراق بدهی و در نتیجه بالا رفتن بازدهی این اوراق گردیده است. به این ترتیب با بررسی دلایلی که در اینجا بیان شد، بازار بدهی هنوز هم مزایای خود را نسبت به گواهی سپرده بانکی حفظ کرده است.

 

 

4.33/5 (3)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *