آموزش

عوامل موثر در انتخاب اوراق بدهی

مهم‌ترین عواملی که در انتخاب اوراق باید به آن‌ها توجه کرد در شکل زیر نشان داده شده است.

در ادامه مطالب آموزشی، این عوامل را توضیح می‌دهیم.

بازده تا سررسید (YTM)

به‌ عنوان مثال، امروز بازده تا سررسید جوپار۹۹ تقریبا ٢۱.۵% بوده است به این معنی که اگر شما امروز اوراق جوپار۹۹ را با قیمتی که در بازار معامله شد (۱،۰۱٨،۰٢۱ ریال) خریداری می‌کردید و تا روز سررسید نگه می‌داشتید، ٢۱.۵% سود سالیانه‌ کسب می‌کردید.

تقریبا دو سال تا سررسید این اوراق باقی است، بنابراین با خرید اوراق به این قیمت، تا زمان سررسید دو بار نرخ سود ٢۱.۵% به خریدار تعلق می‌گیرد.

این سود به این معنی است که با فرض نگهداری اوراق تا روز سررسید، با توجه به قیمت فعلی اوراق در بازار، تعداد روزهای باقیمانده تا سررسید و پرداخت‌های سود دوره‌ای، سرمایه‌گذار این مقدار سود به دست می‌آورد.

بازده معادل بانکی

بازده معادل بانکی: از آن‌جایی که سوددهی سپرده‌های بانک با اوراق متفاوت است نمی‌توان بازده هایی که تاکنون توضیح دادیم (#بازده_اسمی و #بازده_تا_سررسید) را با سود بانک مقایسه کرد. بازده معادل بانکی امکان مقایسه با سود سپرده‌های بانکی را فراهم می‌کند.

 

 

به عنوان مثال بازده معادل بانکی امروز اوراق جوپار۹۹، تقریبا ۲۰% بود، یعنی اگر شما امروز این اوراق را به قیمت ۱،۰۲۷،۰۰۰ ریال می‌خریدید و یک سال نگه می‌داشتید در مقایسه با سود ۱۵% سپرده سالانه بانک، ۲۰% سود می‌کردید.

تقریبا دو سال تا سررسید اوراق جوپار۹۹ مانده است بنابراین اگر این اوراق را دیروز خریداری می‌کردید و دو سال نگه می‌داشتید نیز هر سال در مقایسه با سود بانک، ۲۰% سود به دست می‌آوردید.

 

4/5 (1)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *