آموزش

سود دوره‌ای چگونه پرداخت می‌شود؟

سود دوره‌ای چگونه پرداخت می‌شود؟

فرض کنید شما اوراق صامیا با نرخ سالیانه ۲۰ درصد و مواعد پرداخت سه ماهه خریداری کرده‌اید. تاریخ واریز سود قبل از خرید مشخص است. برای مثال تاریخ پرداخت سود قبلی در ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ بوده است و پرداخت سود بعدی سه ماه بعد خواهد بود و به همین ترتیب تا زمان سررسید به حساب شما سود واریز می‌شود.

مقدار سود چگونه محاسبه می‌شود؟
سود سالیانه ۲۰ درصد قیمت اسمی است. از آن جایی که مواعد پرداخت سود، سه ماهه است بنابراین چهار بار در سال و هر بار ۵ درصد قیمت اسمی به حساب دارندگان سود واریز می‌شود (%۲۰=۴* %۵).

قیمت اسمی: قیمتی است که ناشر، اوراق را به آن قیمت در روز سررسید خریداری می‌کند و در بیشتر مواقع معادل ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال است.

 

در صورت فروش اوراق، سود دوره‌ای چگونه به فروشنده تعلق می‌گیرد؟

فرض کنید شما اوراق صامیا را با نرخ سود ۲۰% دارید و بخواهید امروز آن را بفروشید فردی که اوراق را می‌خرد علاوه بر قیمت فروش به اندازه ۱،۰۱۹،۹۹۷ ریال (که قیمت معاملاتی آن در بازار امروز است)، باید سود اوراق را نیز از موعد پرداخت سود قبلی در تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ تا امروز پرداخت کند.

اما این سود چگونه محاسبه می‌شود؟
سودی که به شما در هنگام فروش اوراق تعلق می‌گیرد برابر با مجموع سود روزشمار از روز بعد از آخرین دفعه واریز سود (۱۳۹۶/۱۰/۲۱) تا روز فروش اوراق (۱۳۹۶/۱۱/۰۲) است که این مبلغ برابر با ۶،۲۸۴ ریال خواهد شد.

در زمان پذیره‌نویسی اوراق، سود روزشمار هر روز تا زمان سررسید منتشر می‌شود. مقادیر مربوط به سود روزشمار در صفحه نماد هر اوراق، در سایت “ساتما” در دسترس می‌باشند.

2/5 (1)

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *